Organizacja biura we własnym domu

domowe biuroCoraz większa masa ludzi pracuje w domu. Wedle danych szacunkowych jest to aż 11% aktywnych zawodowo mieszkańców Unii Europejskiej. Jeśli jednak w nieodpowiedni sposób zorganizujemy sobie nie tylko czas, ale także wnętrze (a ściśle: miejsce do pracy), możemy mieć trudności ze skupieniem się, a w efekcie – pracować mniej wydajnie.

WYDZIELENIE PRZESTRZENI NA BIURO

Należy oddzielić od siebie miejsce, w którym żyjemy, od miejsca, które służy nam zawodowo. Dzięki temu zabiegowi, dom nie będzie się nam kojarzył ze stresem, pośpiechem i wykonywaniem służbowych obowiązków. Przestrzeń, w której będziemy zajmować się realizacją wyłącznie zadań zawodowych, pomoże zaś nam się skupić – już samo przebywanie w niej sprawi, że nabierzemy zapału do pracy i chęci do działania.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Najlepiej wydzielić na biuro osobny pokój, z zamykanymi drzwiami – by nie wchodził o nas nikt nieproszony, a nas nie rozpraszał zgiełk w domostwie. Jeśli nie jest to możliwe, musimy usadowić się jak najdalej od lodówki i telewizora, bądź oddzielić się od reszty mieszkania ścianką lub parawanem. Gdy już zadbamy o pomieszczenie, musimy zaś skupić się na doborze odpowiednich mebli.

JAKIE MEBLE?

Meble powinny być dostosowane do naszego wzrostu. Przy średniej, za którą przyjmuje się 175 cm, wysokość biurka powinna wynosić 75 cm. Podobnie powinniśmy dopasować krzesło – dla podanego wcześniej wzrostu, jego odpowiednia wysokość to 50 cm.

jak urządzić biuro1. Biurko Istnieje prosty test, dzięki któremu sprawdzimy, czy wybraliśmy właściwe biurko. Jeśli usiądziemy przy nim prosto i położymy dłonie na blacie, przedramiona powinny utworzyć kąt 90˚z osią ciała.

2. Krzesło Najlepsze jest takie z regulowanym siedziskiem, wysokim oparciem, zagłówkiem i podnóżkiem.

3. Lampy Najlepsze oświetlenie miejsca pracy stanowi światło dzienne, jednak nie zawsze układ mieszkania, bądź też pogoda, pozwalają na jego efektywne wykorzystanie. Zatem powinniśmy zainwestować w dobre lampy, o mocnym i jasnym świetle. Sprzyja ono bowiem koncentracji i sprawia, że nasze oczy mniej się męczą.

4. Kolor ścian Najlepszym pomysłem będzie wybór stonowanego, pastelowego koloru. Ściany bowiem mają nam ułatwić skupienie się, a nie dekoncentrować. Nieprawdą jest, że człowiek jest w stanie efektywnie pracować w każdych warunkach. Zdaniem naukowców, powinniśmy wybierać odcienie bieli, szarości oraz żółci. One bowiem sprzyjają koncentracji oraz pozytywnie nastrajają do pracy.