Fotele biurowe – na co zwracać uwagę przy kupnie?

fotele biuroweIstnieją zawody, w których wielogodzinna praca przy biurku to norma! W domu również większość z nas zasiada do komputera, by dokończyć rozpoczęte zadania, bądź też po prostu z chęci znalezienia w nim rozrywki. Człowiek jednak ma tendencję do nieodpowiedniego siedzenia przy biurku, a jednym z powodów jest niedbałość o odpowiednie krzesło! Każdy, kto ma w planach zakup indywidualnie dopasowanego siedziska, powinien sam sobie podziękować! Przyczyni się bowiem do poprawy swojego zdrowia i wygody! Nieodpowiednia postawa przy biurku skutkuje bowiem bólami w różnych częściach ciała! Najczęściej ból obejmuje plecy i kręgosłup, kolana oraz łydki, kark wraz z barkami, a także głowę. Przez niewłaściwie dobrany fotel biurowy, możemy mieć również problemy z koncentracją w pracy!

Na co zwracać uwagę, wybierając fotel dla siebie? Oto kilka szczegółów, które wydają się najbardziej istotne:

- możliwość regulacji – chodzi tu zarówno o wysokość całego fotela, jak i jedynie jego oparcia (wraz z kątem jego odchylenia), a także regulację podłokietników (odpowiedni ich rozstaw, dopasowany do indywidualnego ciała każdego z nas, pozwoli na podtrzymywanie rąk, przez co zmniejszy w nich napięcie i sprawi, że nie zmęczą się tak szybko).

- stabilność fotela – mowa tu zarówno o samym krześle, jak i o stabilności naszego ciała, które w nim siedzi. Fotel biurowy powinien być wyposażony przynajmniej w pięcioramienną podstawę oraz kółka jezdne, a także wspierać odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa i nasze łopatki. W jaki sposób? Poprzez odpowiednie wyprofilowanie, które w części lędźwiowej ma być nieco bardziej wypukłe.

krzesła biurowe- siedzisko – płaskie, o głębokości wynoszącej około 40 cm i o zaokrąglonych przednich krawędziach. - możliwość dynamicznego siedzenia – jeśli wybrany przez nas fotel dopasowuje się do pozycji naszego ciała, zapewnia mu tym samym stałe podparcie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wyposażony był w mechanizm SYNCHRO, który umożliwia dostosowanie kąta odchylenia siedziska względem oparcia oraz dostosowanie sprężystości oparcia do wagi siedzącej osoby.

- alternatywnie stosowane mechanizmy CPT oraz Permanent Contact – chodzi tu o śrubę przy oparciu fotela, która jest idealna dla statycznego typu siedzenia, ale nieodpowiednia przy dynamicznym! Trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy siedzisko nie podnosi się, w czasie odchylania oparcia.

- amortyzator gazowy z wbudowaną sprężyną – dodatkowo zwiększy komfort siedzenia.