Jak najlepiej ustawić fotel?

jak ustawić fotel Dlaczego fotel jest tak ważny? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest odpowiedni dobór fotela przeznaczonego do pracy biurowej. Otóż to właśnie ten mebel pomaga nam w przyjęciu jak najlepszej pozycji podczas pracy. Źle ustawione krzesło spowodować może choroby kręgosłupa, a także zmęczenie czy też brak koncentracji. Prawidłowe spowoduje większa efektywność i chęć do pracy. Najlepsze z możliwych ustawień Kluczowym elementem jest wzrost danej osoby. Każdy fotel musi być odpowiednio dostosowany potrzeb indywidualnych. Najlepiej siedzieć tak aby maksymalnie zmniejszyć obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa a także szyi. Dzięki przyjęciu odpowiedniej pozycji nie będziemy narażeni na kłopoty związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Jest kilka sposobów na to aby szybko i niemal bezbłędnie sprawdzić czy siedzimy w pracy prawidłowo. Oto kilka z nich:

Łokcie i podłokietnik

Po pierwsze musimy usiąść wygodnie dość blisko biurka. Nasze ramiona muszą przyjąć pozycję równoległą do kręgosłupa, zaś a dłonie musimy oprzeć na klawiaturze. Dzięki temu możemy sprawdzić, że jeśli łokcie nie są ułożone pod kątem 90° należy niezwłocznie zmienić wysokość fotela. Pamiętajmy też o odpowiednik wyregulowaniu podłokietników. Najlepiej tak aby nieznacznie podnosiły ramiona do góry. Same przedramiona można też oprzeć na blacie biurka.

Uda

W tym przypadku musimy zweryfikować odpowiednio położenie naszych nóg. Jak to zrobić? Otóż należy się upewnić, czy można spokojnie wsunąć palce dłoni pod udo z przodu fotela. Jeśli to zadanie jest trudne albo mocno skomplikowane, wskazane jest użycie podnóżka. Dzięki temu napięcie mięśni zostanie ograniczone. Z kolei gdy mamy za dużą swobodę, można nieznacznie podnieść wysokość krzesła, ale tylko wtedy gdy został przez nas zdany „test łokciowy”.

Głębokość krzesła – czy jest odpowiednia?

Jeśli chcemy to ustalić musimy usiąść w ten sposób aby pośladki znalazły się jak najgłębiej fotela. Wówczas mierzymy odległość między tylną częścią łydki a przodem krzesła. Wtedy można sprawdzić czy jest w stanie zmieścić się tam nasza pięść. Jeśli nie wtedy możemy umieścić z tyłu niewielką poduszkę, a tym samym wysuniemy się lekko do przodu. Pamiętajmy, że niektóre fotele mają możliwość zbliżenia oparcia do siedziska.

regulacja fotela biurowegoPamiętajmy o plecach

Oparcie fotela musi być tak dobrane, aby nasz odcinek lędźwiowy wyginał się naturalnie w lekki łuk. Tym samym plecy będą maksymalnie odciążone. Zwróćmy uwagę na to, że nie możemy również ani się garbić, ani zbyt pochylać gdyż wtedy dolna część kręgosłupa będzie mocno obciążona.

Oczy i podłokietnik

Bardzo ważne dla naszej szyi i całej głowy jest dobre ustawienie monitora. Jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Sam ekran zaś odchylmy nieznacznie do tyłu. Dzięki temu pod kątem prostym będziemy mogli patrzeć na środek monitora.